ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

 Нов гаф на Бајден: Ги помеша овие две земји па се сети дека згреши

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по завршувањето на самитот на НАТО во Мадрид денеска повторно направи гаф, погрешно велејќи дека неутралната Швајцарија влегува во НАТО – наместо Шведска.

Американскиот лидер брзо се поправи, шегувајќи се дека мора да е возбуден поради процесот на проширување на Алијансата.

Бајден ги даде своите коментари на крајот од самитот на НАТО во Шпанија, каде одличната вест беше дека Турција ги повлече своите приговори за приклучување на Шведска и Финска во алијансата.

Тој го опиша процесот како двете нации поднесоа барање по инвазијата на Владимир Путин на Украина. Најпрво пристигна покана од лидерот на Финска, со која се побара да ја посети Белата куќа.

„Добивме телефонски повик… Предложи да го повикаме лидерот на Швајцарија…“, рече тој пред да ја сфати својата грешка.

„Швајцарија, Боже мој, јас сум многу возбуден поради проширувањето на НАТО“, додаде Бајден.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.