ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Нов вселенски рекорд на Спејс Икс (Space X) – трет лет во космозот на истиот Фалкон 9

Третиот пат секако е среќен за Спејс Икс. Вчера во понеделник, Спејс Икс, приватната компанија за вселенски летови на Елон Маск, лансираше и слета една од нивните Фалкон 9 ракети за трет пат, маркирајки со тоа рекорд во кој успеаја да употребат една иста ракета во три различни мисии.

 

Ракетата полета од воздушната база Ванденберг во Калифорнија во 13:34 часот. Овој Фалкон 9 претходно има однесено во вселенска орбита два комуникациски сателити во две различни мисии.

 

Потоа ракетата имаше перфектно слетување на бродска дрон платформа стационирана во Пацифичкиот океан.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.