ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Ништо од примирје – Нетанјаху ја одби понудата на Хамас

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu chairs the weekly cabinet meeting in his Jerusalem office on March 25, 2018. / AFP PHOTO / AFP PHOTO AND EPA / ABIR SULTAN (Photo credit should read ABIR SULTAN/AFP/Getty Images)

Премиерот Бенјамин Нетанјаху се осврна на преговорите за примирје со Хамас, по што го коментираше почетокот на израелската воена офанзива на преостанатото палестинско упориште – израелскиот град Рафа на југ.

Во видео изјава за јавноста, Нетанјаху рече дека последниот предлог на Хамас за договор за прекин на огнот е дизајниран да го саботира влезот на израелската армија во Рафах.„Тоа се случи подолу. Операцијата Рафа има за цел да ги врати заложниците и да го елиминира Хамас“ – порача Нетанјаху.

Тој нагласи дека понудата на Хамас е далеку од барањето на Израел.

„Израел нема да дозволи Хамас да ја врати својата злобна власт во Појасот Газа“ рече тој.

Нетанјаху, исто така, рече дека му наложил на израелскиот преговарачки тим во Каиро да заземе цврст став со израелските услови за договорот со Лугетон.

„Истовремено ја продолжуваме воената кампања против Хамас“ порача.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.