ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Нема да плачеме пред седиштето на Европската Комисија

Одлуката на ЕУ да не ја отвори вратата за Северна Македонија и Албанија го натера регионот да разбере дека не може да се потпира само на нејзините западни соседи, оцени српскиот претседател Александар Вучиќ.

Ваквата одлука, донесена и покрај реформските напори од страна на Албанија и Северна Македонија, му стави до знаење на регионот дека „не зависи од нас“, рече Вучиќ во интервју за „Фајненшал тајмс“.

– Тие секогаш велеа: „Тоа зависи од вас, од брзината на вашите реформи“ … Сега тие се поправични. Сега барем тие велат: „Не е сè до вас“, рече Вучиќ и потоа праша:

– Што можам да направам, да плачам и гладувам пред Берлемон? – мислејќи на седиштето на Европската комисија е во Брисел.- Јас нема да го сторам тоа, никој тоа нема да го стори – рече претседателот Вучиќ.

Вучиќ, исто така, рече дека одбивањето на ЕУ да започне разговори за пристапување со двете балкански земји ја оправдува нејзината политика на зајакнување на поблиски врски со Кина и Русија.Белград, како што е наведено од истакнатиот британски весник, е подготвен да потпише договор за слободна трговија во петок и е исто така за за понатамошна регионална интеграција.

– Мораме да се грижиме за себе. Тоа е единствениот начин, тоа е единствениот пристап. Сè друго би било неодговорно – рече Вучиќ.

Британскиот весник забележува дека ваквите коментари можат да ги зајакнат стравувањата дека ЕУ го губи влијанието на Балканот, бидејќи лидерите на Унијата не се согласија да започнат разговори со Скопје и Тирана на самитот минатата недела. Оваа одлука, која произлезе од спротивставувањето на францускиот претседател Макрон, беше критикувана од С. Македонија, Албанија и Соединетите држави.Париз верува дека блокот треба да реши повеќе од своите проблеми пред да прифати нови членови. Претседателот Вучиќ исто така рече дека Балканот треба да стори повеќе за зајакнување на регионалната соработка.

– Не можеме да зависиме од следната одлука на Европскиот совет или од тоа дали холандската влада ќе одлучи на овој или друг начин или дали данската влада ќе стори нешто поразлично од тоа што очекуваме – рече Вучиќ.

Сега, како што рече Вучиќ, тие гледаат дека „ние прво мора да се свртиме едни кон други, се разбира, да останеме на патот кон ЕУ, но не очекувајќи милост од никого“.

Вучиќ додаде дека е подготвен да ги помири стапките на данокот на додадена вредност и стимулациите за инвестиции со Албанија и Северна Македонија, за кои рече дека ќе се создаде пазар од 12 милиони луѓе меѓу трите земји.Фајненшал тајмс потсетува дека Србија ги отвори претпристапните преговори со ЕУ во 2014 година и заклучува дека блокот смета дека е помалку подготвен за членство од Северна Македонија.

Дипломат на ЕУ во Белград за „ФТ“ изјави дека Србија е „едноставно географски“ дел од ЕУ.

Политиката на Вучиќ за регионална соработка и балансирање на големите сили потсетува на географските пресметки направени од Југославија, која исто така беше основач на Неврзаното движење, иако земјата беше многу поголема од Србија денес, пишува весникот.

Сепак, регионалната недоверба и билатералните проблеми се акумулираа за време на војните по распадот на Југославија и ќе претставуваат предизвик за подлабока соработка, додаде Фајненшал тајмс.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.