ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

„Независимаја газета“: Турција се обидува да ја истурка Русија од Јужен Кавказ

Анкара почнува да ја притиска Русија во зоната на конфликт во Нагорно-Карабах, пренесува „Независимаја газета“. По најавата на турското Министерство за одбрана за договор со Русија за создавање на заеднички центар за набљудување, Баку рече дека турските трупи веќе дејствуваат во Нагорно-Карабах како деминери.

„Гласот на Турција“ на каналот на „Телеграм“ објави фотографија од таква група, претпоставувајќи дека станува збор за единица на специјалните сили на САС.

Ваквите извештаи можат да укажат на обидите на Анкара да го демонстрира својот успех и да докаже дека Москва не можела да го спречи турското раководство да ги постигне своите геополитички цели во постсоветскиот Јужен Кавказ.

Турските власти претходно донесоа политичка одлука да испратат трупи во Азербејџан. На 22 ноември турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар, рече дека единиците на копнените сили на Турција ќе бидат распоредени таму.

„Таму каде што има пешадија, единиците на специјалните единици исто така можат да се вметнат“, нагласи рускиот воен експерт, пензиониран генерал-потполковник Јуриј Неткачев.

Според Неткачев, целта на Турција е да ја истера Русија од Нагорно-Карабах и од целиот Јужен Кавказ.

„Турските сили за специјални операции можат да го сторат тоа извршувајќи субверзивни активности и свртувајќи ги локалните жители против руските мировници“, посочи Неткачев.

Пред да избувне војната во Нагорно-Карабах, во Азербејџан се одржаа антируски протести на кои демонстрантите држеа турски знамиња заедно со азербејџанските, истакна тој.

Азербејџанската војска на својот канал на „Телеграм“ напиша дека „ерменските и руските проерменски медиуми шират извештаи оти луѓето во Азербејџан не се задоволни од присуството на руски мировници и повикуваат на исфрлање на Русите од Нагорно-Карабах, особено со употреба на воена сила“.

„Мислам дека Турција има корист од тоа и нејзините информативни сили работат на ова поле“, рече Неткачев.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.