ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Неделава регистрирани 18 новозаболени од грип

Изминатата недела (од 15 октомври до 21 октомври), во Република Македонија се регистрирани 18 нови случаи на заболени од грип, што е зголемување за 12,5 отсто споредено со неделата пред неа (од 8 октомври до 14 октомври) кога беа регистрирани 16 заболени лица, се наведува во извештајот што на својата веб страница денеска го објави Институтот за јавно здравје.

Од Институтот наведуваат дека во однос на истиот период минатата сезона кога биле регистрирани 45 случаи, се бележи намалување од 60 отсто на бројот на случаи.

Од 18-те заболени, седум се регистрирани во Центарот за јавно здравје Куманово, шест во Центарот за јавно здравје Тетово, по две во Центарот за јавно здравје Штип и Подрачната единица Кратово, а едно е регистрирано во Подрачната единица Свети Николе.

Најголем број заболени се пријавени во возрасната група која опфаќа најголем дел од населението (од 15-64 години) – 10 случаи, а највисока инциденца (2,6 на 100.000 жители) се регистрира кај децата на возраст од пет до 14 години, каде се пријавени шест лица.

Во сезоната 2017/2018 вкупниот број заболени од грип изнесува 37, што е помалку за 38,3 отсто споредено со истиот период минатата година кога биле регистрирани 60 заболени лица.

Од почетокот на сезоната 2018/2019, заклучно со 42-ра недела, во вирусолошката
лабораторија на ИЈЗ не се пристигнати материјали од здравствените установи –
од амбулантски и болнички лекувани пациенти за тестирање за присуство на
вирусот на грип.

Во европскиот регион, како што информираат од ИЈЗ, само неколку земји пријавиле детекција на спорадични инфлуенца вирусни инфекции, преку редовниот и сентинел системот за надзор кај кои се докажани и инфлуенца А и инфлуенца Б вирусот.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.