ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Најмалку осум лица загинаа при киднапирање на автобус во Кина

Осум луѓе загинаа, а 22 се повредени откако маж вооружен со нож киднапира автобус во кинескиот град Лонгјан, во провинцијата Фуџијан.

Мажот седнал зад волан и се судрувал со сите возила кои биле на патот. Тој удрил во три скутери, едно такси возили и еден автомобил.

Не е познато колку од жртвите се патници од автобусот, како и колку пешаци загинале.

Според државната кинеска телевизија напаѓачот е уапсен. Тој е 48-годишен невработен локален жител.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.