ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

НАТО ја предупреди Москва: Донецк и Луганск се дел од Украина

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска ја предупреди Москва да не ги признава самопрогласените народни републики Донецк и Луганск во источна Украина.

„Доколку ова се случи, тоа ќе биде уште едно грубо кршење на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина бидејќи нема сомнеж дека Донецк и Луганск се дел од Украина во нејзините меѓународно признати граници, а со ова ќе има кршење и на договорот од Минск, па ќе се отежне уште повеќе да се најде политичко решение во рамките на договорите постигнати во Минск“, изјави Столтенберг пред новинарите во Брисел, пренесува „Ројтерс“.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.