ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

НАТО одржува „рутинска“ вежба за нуклеарно одвраќање среде тензиите со Русија

НАТО ги започна своите редовни вежби за нуклеарно одвраќање во Западна Европа во услови на зголемени тензии со Русија, поттикнати од прикриените нуклеарни закани на претседателот Владимир Путин наспроти воените неуспеси на Москва во Украина. „Во вежбата учествуваат 14 земји и околу 60 авиони од различни типови, вклучувајќи борбени авиони од четврта и петта генерација, како и авиони за надзор и танкер“, се вели во соопштението на Алијансата, нагласувајќи дека вежбата која ќе трае до 30 октомври била планирана пред Русија да ја нападне Украина и не е поврзана со сегашната ситуација. Вежбата ќе се одвива во тренажни летови над Белгија, Британија и Северното Море.

„Новиот стратешки концепт на НАТО, усвоен од лидерите на сојузниците на самитот во Мадрид во јуни, јасно покажува дека „фундаменталната цел на нуклеарната способност на НАТО е да го зачува мирот, да спречи принуда и да ја одврати агресијата“, се вели во соопштението. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги отфрли сите повици за откажување на вежбата откако Путин ја засили својата нуклеарна реторика додека руските сили претрпеа пресврт во Украина. „Би испратиле многу погрешен сигнал ако одеднаш ја откажеме рутинската, долго време планирана вежба поради војната во Украина“, рече Столтенберг во минатата недела.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.