ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Намалување на смртноста кај ХИВ позитивните

Рано откривање на болеста и ран почеток на лекување на болеста со терапија со која е во можност да се лекува во нашето здравство. Ваков апел испрати министерот за Здравство Венко Филипче за Светскиот ден на борба против сидата. Директорката на клиниката за инфективни болести Милена Стевановиќ посочи на неопходноста од редовно тестирање. Од 1987 годнина до денес во Македонија се регистрирани 400 случаи на ХИВ позитивни лица. Најголем дел се од машки пол вкупно 339. Во последниот период се регистрирани 99 дијагностицирани случаи. Најголем дел се на возраст од 20-39 години кај сексуално активната популација. Во последните 17 години бројот на смртни случаи е намален иако има тенденција на пораст на бројот на регестрирани случаи.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.