ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Моралес ќе распише нови претседателски избори во Боливија

epa07977670 Demonstrators supporting President Evo Morales clash with those of the opposition in Cochabamba, Bolivia, 06 November 2019. Clashes erupted in the center of Cochabamba between defenders and detractors of the country’s president, as police attempted to contain the violence. Protests for and against Evo Morales the President of Bolivia started on 21 October 2019 after claims of electoral fraud in favor ob Morales. EPA/Jorge Abrego

Претседателот на Боливија Ево Моралес денеска објави дека ќе распише нови претседателски избори откако Организацијата на американски држави (ОАД) објави извештај во кој се вели дека резултатите од минатите избори, за кои тој беше избран за четврти мандат , треба да се поништат поради нерегуларности.

Моралес исто така најави дека ќе ги замени членовите на изборниот одбор, кои беа критикувани по изборите на 20 октомври.

Моралес синоќа повика на итни разговори со опозицијата поради повеќенеделните немири што ја зафатија земјата, и побара и од папата да се вклучи во разговорите.

Во немирите до сега загинаа три лица, а повеќе од 300 се повредени.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.