ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Мицотакис положи заклетва, следува претставување на членовите на новиот кабинет

Лидерот на Нова демократија и нов премиер на Грција, Кирјакос Мицотакис денеска положи свечена заклетва во претседателската палата по победата на неговата партија на парламентарните избори.

Како што пренесува „Катимерини“, во 14:30 часот по локално време, во вилата Максимос, Мицотакис ќе се сретне со премиерот во заминување, Алексис Ципрас, при што ќе се одржи церемонијалното примопредавање на функцијата.

Подоцна во текот на попладнево, се очекува новиот премиер да ги претстави членовите на неговиот владин кабинет.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.