ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Мицкоски ќе оди на лидерска средба

Мицковски и официјално одлучи. Ќе присуствува на лидерската в понеделник која ја иницираше Ковачевски, но како што порача денеска – неговото присуство нема да биде безусловно, а уставни измени под притисок и уцени тврди нема да поддржат. 

Ќе бараат предвремени избори но и да се дискутира за теми поврзани со економската и енергетска криза. 

Ковачевски пак денеска од Битола со порака – во фокусот на лидерската ќе бидат евроинтегративните процеси на земјата и она што е неопходно да се направи за тие да продолжат. 

Албанскиот политички блок  на маса ќе седне со барањето да се укине формулацијата 20% во делот кој се однесува на  албанскиот јазик.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.