ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Мицкоски за ФАЦ: Груевски е во тајна комуникација со Владата за да се подели ВМРО-ДПМНЕ и да се протуркаат уставните измени

Според Мицкоски, Владата планира да му вети кривична неказнивост на поранешниот прмиер Никола Груевски кој побегна во Унгарија за да избегне затворска казна. Како што додава Мицкоски, Груевски треба да се врати и да помогне, со помош на неговите поддржувачи, уставните измени да поминат во ПарламентотЛидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го обвини својот претходник Никола Груевски дека е во тајна комуникација со Владата, со цел да се подели ВМРО-ДПМНЕ за да се протуркаат уставните измени, пренесува „Дојче веле“ повикувајќи се на германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

Новинарот Михаел Мартенс за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЦ) пренесува разговор под наслов „Постојано нови барања за Северна Македонија“, а кој го водел со лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во врска со пристапот на земјата кон ЕУ.

„За да издејствува уставни измени, Владата подготвува валкани дилови“,

тврди Мицкоски за „ФАЦ“.Според него, Владата планира да му вети кривична неказнивост на поранешниот прмиер Никола Груевски кој побегна во Унгарија за да избегне затворска казна. Како што додава Мицкоски, Груевски треба да се врати и да помогне, со помош на неговите поддржувачи, уставните измени да поминат во Парламентот.

„Груевски се наоѓа во тајна комуникација со Владата“,Во разговорот Мицкоски вели дека Владата верува оти може да ја подели ВМРО-ДПМНЕ, но тоа според него нема да успее.

„Направивме сѐ за нашата европска перспектива“Во разговорот Мицкоски говори и за ветото од Бугарија. „ФАЦ“ известува дека „конзервативаната партија ВМРО-ДПМНЕ има јасна предност во сите анкети“ и дека би го поддржала бугарското барање под еден услов. Предлогот на лидерот на опозицијата е „условена уставна измена“, односно уставните измени да се изгласаат, но да стапат во сила на денот кога Северна Македонија ќе стане членка на Европската унија.

„Немаме ништо против Бугарите да бидат споменати во Преамбулата на нашиот Устав. Но, кој ни гарантира дека тоа е последно барање од Бугарија?“,

прашува Мицкоски отсликувајќи го не само темелниот дефицит на доверба кој во меѓувреме владее во однос на Бугарија, туку и кон ЕУ во целина, пишува „ФАЦ“.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.