ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Милиони денари ќе бидат распределени на сметките на оние кои скенирале преку Мој ДДВ

УЈКП најави дека месецов на сметките на граѓаните ќе легнат 500 милиони денари.

Се очекува на сметките на граѓаните кои скенирале сметки да легнат парите од редовниот поврат за претходните три месеци и од викендот без ДДВ.

За третото тримесечје повратот е 430 милиони денари, додека од Викендот без ДДВ околу 63 милиони денари.

Граѓаните преку викендот без ДДВ може да набават било кој македонски производ во вредност до 30.000 денари, а потоа да ја скенираат сметката со што можеа да остварат поврат и до 4.500 денари.

Илјадници граѓани купија мебел од македонски компании, а нешто помал поврат за данок имаше и за IT опрема, каде ДДВ изнесува 5 проценти.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.