ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Мета: Проектот „Голема Србија“ не успеа, идејата за „Голема Албанија“ е неостварлива

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta, duke folur gjate nje seance parlamentare, ku ka komentuar per akuzat e partise Demokratike ndaj tij ne lidhje me skandalin e CEZ. /r/n/r/nParliament Speaker Ilir Meta , speaks during a parliamentary session, which commented on the charges against his in connection with the scandal of CEZ.

Албанскиот претседател Илир Мета рече дека проектот за Голема Србија не успеал, а дека идејата за Голема Албанија воопшто не е изводлива.

Мета рече дека е комплетно лудо да се зборува за експанзионистички проекти.

„Живееме во комплицирано подрачје. Не постои ‘етнички исчистена’ држава на Балканот. Комплетно лудило е да се зборува за експанзионистички проекти“, рече Мета во интервју за египетски Ел Ахрам.

Во исто време, албанскиот претседател додаде дека верува во регионалниот мир, изјавувајќи дека односот меѓу Албанија и Грција е исклучително важен и дека врската со Турција е „историска“.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.