ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Мета побара од Рама и од Баша да се откажат од борбата за власт

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta, duke folur gjate nje seance parlamentare, ku ka komentuar per akuzat e partise Demokratike ndaj tij ne lidhje me skandalin e CEZ. /r/n/r/nParliament Speaker Ilir Meta , speaks during a parliamentary session, which commented on the charges against his in connection with the scandal of CEZ.

Албанскиот претседател Илир Мета, побара од премиерот Еди Рама и лидерот на опозицијата Љуљзим Баша да се откажат од борбата за власт и да размислат за изборите на 13 октомври, бидејќи „се уште има време да им се врати европската надеж на албанските граѓани“.

Тој потсетува на неговата изјава, дадена на 27 јуни минатата година по заклучоците на Советот на ЕУ, кога ја предупреди албанската политика дека времето истекува и локалните избори ќе бидат тежок испит за одлука за преговори.

– Не само што попусто беше потрошена една година, без соработка, концентрација и одговорност, туку нештата се влошија единствено во интерес на борбата за власт. Но, се уште имаме можност да ги искористиме овие денови, да одржиме избори на 13 октомври 2019 година, како обврска, не само законска, туку и како неопходност да се избегне задржувањето на нулта шанси Албанија да ги започне преговорите за пристапување со ЕУ, на 18 октомври 2019 година, напиша Мета на Фејсбук.

Додава дека доколку премиерот не сака претседателот да ја игра улогата на преговарач, Мета на двојката Рама-Баша им предлага меѓународни претставници да посредуваат во политичкиот дијалог.

– Треба итно да се искористи подготвеноста на раководството на ОБСЕ да помогнат во надминување на оваа криза, со цел да се одржат локални избори на 13 октомври 2019 година и да се постигне договор за изборна реформа што е можно поскоро, порачува Мета.

Сите алтернативи, според претседателот Мета, се на политичката маса, но ако мнозинството и опозицијата бараат алиби, тогаш постои ризик да ја изолираат земјата од европското семејство.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.