ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Мерцедес продава повеќе возила, а добивката на Дајмлер сѐ помала

Ола Келениус е шеф кој штеди на сите страни за да го поправи билансот на Дајмлер, па сепак ефектите не се доволно добри. Има ли надеж за подобри времиња кај џинот во автомобилската индустрија?

Автопроизводителот Дајмлер стенка под товарот на трошоците, кои се бројат во милијарди евра, и уште еднаш мора да претрпи голема загуба на добивката. Во 2019 година добивката изнесувала само 2,4 милијарди евра, соопшти концернот денеска во Штутгарт. За споредба, во 2018 година добивката била три пати поголема, а и тогаш акционерите тоа жестоко го почувствуваа на свој грб.

Дајмлер успеа да оствари мала добивка и да не влезе во минус само благодарение на рекордниот обрт. Високите трошоци го „јадат“ веднаш она што ќе влезе во касата. Дајмлер, имено, не само што мора да ги финансира инвестициите во производството на електромобили и развојот на нови технологии, туку мора да ги плаќа и трошоците предизвикани од дизел-аферата.

„Нашите резултати за 2019 година ја отсликуваат и натаму големата побарувачка по нашите атрактивни продукти, но со добивката не можеме да бидеме задоволни“, оцени првиот човек на Управниот одбор, Ола Келениус.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.