ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Меркел ја избра Модерна наместо АстраЗенека за ревакцинација

Германската канцеларка Ангела Меркел ја доби втората доза на вакцина на компанијата Модерна по првата доза на Астразенека, соопшти денеска нејзиниот кабинет.

„Да потврдуваме дека германската канцеларка неодамна ја доби втората доза на вакцина од американската компанија „Модерна“ откако на 16 април ја доби првата доза на шведско-британската Астразенека, изјави портпаролот на канцеларката.

66-годишната канцеларка ја прими вакцината Астразенека на 16 април, чија употреба беше запрена во Германија некое време откако беа пријавени неколку случаи на тромбоза во Европа.

Употребата на вакцината, која е дадена на повеќе германски официјални лица, вклучувајќи го и претседателот Франк-Валтер Штајнмаер, е наменета за луѓе над 60 години во Германија.

Неколку земји, вклучително и Германија, одлучија да дадат втора доза на вакцини користејќи информатичка РНК технологија како што се Фајзер/Бионтек или Модерна и да користат мешана вакцина по првата доза на АстраЗенекa.

Повеќе од половина (51,2) проценти од германското население, или 42,5 милиони луѓе, примиле барем една доза на антивирусна вакцина, а 26,3 милиони, или 31,6 проценти, биле целосно вакцинирани, според податоците објавени денес од институтот Роберт Кох.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.