ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Макрон ја повика Украина да ги продолжи разговорите со Русија

Францускиот претседател Емануел Макрон во средата изјави дека неговиот украински колега Володимир Зеленски ќе мора да ги рестартира преговорите со Русија во одреден момент, нудејќи европско посредување во процесот.

„Сакаме мир, што значи дека штом ќе постигнеме прекин на огнот, дискусиите мора да продолжат“, рече францускиот лидер за време на посетата на Романија.

„Украинскиот претседател ќе мора да преговара со Русија, а ние Европејците ќе бидеме присутни на таа маса за да понудиме безбедносни гаранции“, додаде Макрон, зборувајќи за медиумите заедно со неговиот романски колега Клаус Јоханис.

Посетата на Макрон вклучуваше средби со политичките лидери и со француските војници распоредени во воената база Михаил Когалничеану како дел од градењето на НАТО на источноевропското крило. Тој го промовираше присуството на француски војници од 500 лица како „јасна порака за посветеност“ на политиката на блокот за време на говорот во базата.

НАТО го засили присуството на војници низ Источна Европа, тврдејќи дека е неопходно за да се одврати Русија од напад. Москва го доживува зголемувањето како потврда на непријателството на блокот кон Русија и навлегување во нејзините граници.

За време на прес-конференцијата со Јоханис, Макрон повтори дека продолженото непријателство со Русија не е остварливо долгорочно решение за европската безбедност.

„Ние Европејците делиме континент со Русија, а географијата е тврдоглава. Русија е тука денес, ќе биде тука утре и беше тука вчера“, рече тој.

Посетата на Макрон на Романија може да биде проследена со патување во Украина, при што ќе му се придружат германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги. Турнејата не беше официјално потврдена, но нашироко беше објавено дека е во фаза на подготовка.

Украина одржа неколку рунди разговори со Русија, при што беше постигнат одреден напредок во формулирањето на можниот мировен договор. Киев вети дека ќе одржи неутрален статус и ќе се воздржи од воена соработка со НАТО во замена за добивање безбедносни гаранции од водечките светски сили, вклучително и Русија.

Разговорите беа прекинати откако Украина ги обвини руските војници за воени злосторства во градот Буча во близина на Киев. Претседателот Володимир Зеленски изјави дека неговиот народ нема да поддржи никаков мировен договор со Москва поради наводните злосторства, кои Русија негира дека ги извршила.

Зеленски изјави дека наместо да бара компромис, Украина ќе победи во борбата против Русија на бојното поле со помош на странско оружје и помошта што САД и нивните сојузници ја даваат во Украина. Украинските власти го обвинија бавното темпо на вооружување на нејзината војска од страна на Западот за континуираното губење на територијата на руските сили, како и големиот број на жртви што Украина ги претрпе во борбите.

Москва вели дека западните земји го поттикнуваат конфликтот наместо да го охрабруваат Киев да бара мирно решение за него.

Русија ја нападна соседната држава кон крајот на февруари, по неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорите од Минск, првпат потпишани во 2014 година, и евентуалното признавање од Москва на републиките Доњецк и Луганск во Донбас. Протоколите со посредство на Германија и Франција беа дизајнирани да им дадат на отцепените региони посебен статус во рамките на украинската држава.

Оттогаш Кремљ побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО предводен од САД. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двете републики.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.