ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Македонија денеска ја издава новата еврообврзница

Македонија ја издава новата еврообврзница, дознава

Од порталот наведуваат дека процесот започнал вчера и дека позајмуваме 700 милиони евра, а каматата се уште не е позната.

Еврообврзниците се издаваат за буџетска поддршка во 2021 година и за рефинансирање на обврските кои достасуваат по основ на отплата на државниот долг на Македонија, додека пак рокот на доспевање на еврообврзниците ќе биде 7 години, во зависност од пазарните услови и од интересите и побарувањата на инвеститорите.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.