ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

„Западните земји ја укинуваат Русија и сè што е поврзано со Русија, што вклучува забрана на руски писатели, композитори и други важни културни личности“, рече тој на прес-конференција во руското Министерство за надворешни работи.

„Западот ни објави тотална војна нам, на целиот руски свет. Културата на укинување на Русија и сè што е поврзано со нашата земја веќе води кон апсурдни ситуации“, рече Лавров.

Тој додаде дека може да се каже дека таква ситуација ќе биде присутна уште долго.

Тој рече дека „САД и нивните сателити ги удвојуваат, тројно, четирикратно ги зголемуваат своите напори против нашата земја“ користејќи „широк опсег на средства – од еднострани економски санкции до лажна пропаганда во глобалниот медиумски простор“.

„Во многу западни земји секојдневната русофобија стана втора природа. Тоа е без преседан. На наше големо жалење, таквото однесување е поддржано и охрабрено од владите на многу земји“, рече Лавров.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.