ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Курти без одговор кога и дали Косово ќе ги ексрадира Африм Исмаиловиќ и Алил Демири за Смилковско езеро

Премиерот на Косово Албан Курти без одговор кога и дали Приштина ќе ги екстрадира обвинетите Африм Исмаиловиќ и Алил Демири  за масакрот кај Смилковското езеро. Најави дека ќе се бара и меѓународна помош.

-Министрите за правда на нашите влади  се во директен и редовен контакт бидејќи тие соработуваат и за ова прашање. Од минатото знаеме дека наследивме трагични случаи, тешки предмети кои има заследни и тешки процеси, но има и други предмети кои според мое убедување не се разјаснети до крај и за кој сѐ уште ја немаме целосната вистина. Заедно со премиерот Заев разговаравме дека имаме потреба, не само за поддршка, туку и за меѓународна помош, како би имало правда за двете земји, но и за жртвите како правдата би дошла до крај и да се најде вистината на крајот на краиштата, одговори Курти на новинарско прашање.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.