ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Куманово викендов со забрана за движење

Во Куманово денеска важи забраната за движење, односно полицискиот час кој стартуваше вчера во 21 часот, а ќе трае до понеделник наутро. Владата вчера донесе одлуика со која се воведува посебен режин на движење на граѓаните спречување на ширењето на коронавирусот. Куманово, после Дебар е втор град по големнина на број на заболени по глава на жител.

Забраната за движење во работните денови, од понеделник до петок, ќе важи во периодот од 16:00 до 05:00 часот. За земјоделските активности, дозволено е движење во рамки на територијата (атарот) на селата, исклучиво за работните потреби.

Од општината Куманово во писмено соопштение апелираат до граѓаните при појава на било какви симптоми, кои можат да укажат на инфекција со корона вирус, веднаш да го исконтактираат својот матичен лекар и доколку бидат упатат до болница да не одбиваат хоспитализација ако тоа им е препорачано од дежурниот лекар.

„Согласно препораките на Владата и информацијата од МВР сите граѓани кои имаат потреба за итни излегувања од дома за време на полициски час (потреба од медицинска услуга, работно ангажирање и др.) да го најават своето излегување на телефонскиот број 192“ се вели во соопштението од кумановскиот кризен штаб .

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.