ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Кривокапиќ: Владата гарантира плати и пензии

Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ, денес изјавил дека имал пријатен и добар разговор со поранешниот премиер Душко Марковиќ, при што размениле бројни информации што се важни за работата на новата Влада.

„Очекував, врз основа на она што го знам дека се занимавам со организацијата, дека тоа ќе биде поинаков начин на предавање на должностите, што е поформално по природа“, рекол Кривокапиќ по седницата на Владата.

Тој посочи дека точки на дневниот ред на првата седница на Владата се однесувале на именувањата, а продолжението на седницата ќе се одржи попладне.

„Причината лежи во фактот дека ние сакаме примопредавањето да се случи во одредени министерства, во согласност со одделите опфатени со нашите министри“, рекол Кривокапиќ.

Тој посочил дека се надева оти овој почеток ќе остане запаметен во историјата на Црна Гора како почеток на трансформацијата на државата, во секој поглед, најважен во борбата против коронавирусот и економското подобрување.

Кривокапиќ соопштил дека владата ќе гарантира и плати и пензии.

Како што соопшти Божо Милоњиќ беше назначен за генерален секретар на Владата, Ивана Маловиќ за шеф на неговиот кабинет, а Зорка Кордиќ за главен преговарач со Европската унија.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.