ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Коронавирус: Во Германија ќе се игра и фудбал

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска најави серија чекори за олабавување на ограничувањата поради пандемијата на коронавирусот. Таа предупреди дека е мината само првата фаза од кризата.

Напредокот на Германија во битката со Ковид-19 е позитивен и покрај претходното олеснување на мерките, изјави денеска Меркел. Иако бројките ги оценува како многу задоволувачки, Меркел предупредува дека е завршена само првата фаза и дека Германија има уште долг пат до победа против вирусот.

„Дојдовме до точка во која нашата цел за забавување на ширењето на вирусот е постигната и успеавме да го заштитиме нашиот здравствен систем. Оттука можно беше да се разговара и да одлучиме за натамошно олабавување на мерките“, рече Меркел.

Лица од две различни домаќинства во иднина ќе може да се среќаваат, а ќе се отворат и повеќе продавници. Притоа одржувањето социјална дистанца од 1,5 метри останува услов, како и носењето заштитни маски. Социјалното дистанцирање останува во сила до 5 јуни, а Меркел ги повика граѓаните да ги ограничат личните контакти на минимум.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.