ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Контраофанзивата нема цел да нападне руска територија, вели Зеленски

Претседателот на Украина во Берлин. Германија стана втора држава во светот по големината на помошта за КиевБЕРЛИН – Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неделата изјави дека неговата земја подготвува контраофанзива наменета за ослободување на областите окупирани од Русија, а не за напад на руска територија.

Зборувајќи за време на прес-конференцијата со германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин, Зеленски рече дека целта на Украина е да ги ослободи териториите во нејзините меѓународно признати граници.

Претходно „Вашингтон пост“ цитираше необјавени документи од протекување американско разузнавање, кои сугерираат дека Зеленски размислувал да се обиде да ги освои областите во Русија соодветни за можна употреба како можност за пазарење во мировните преговори за ставање крај на војната што ја започна Москва во февруари 2022 година.Запрашан за извештајот, Зеленскиј рече: „Ние не напаѓаме руска територија, ние ја ослободуваме сопствената легитимна територија“.

„Немаме ниту време ниту сила (да ја нападнеме Русија)“, рече тој, според официјалниот преведувач. „И ние, исто така, немаме резервно оружје, со кое би можеле да го направиме ова“.

„Подготвуваме контранапад врз нелегално окупираните области врз основа на нашите уставно дефинирани легитимни граници, кои се меѓународно признати“, рече Зеленски.

Украинскиот претседател ги посетува сојузниците во потрага по дополнително оружје за да ѝ помогнат на неговата земја да се одбрани од руската инвазија и средства за обнова на она што е уништено од повеќе од една година разорен конфликт.

Авион на Луфтвафе го донесе Зеленски во германската престолнина од Рим, каде што во саботата се сретна со папата Франциско и италијанската премиерка Џорџа Мелони.

Oва e негова прва посета на Берлин од почетокот на војната и дојде еден ден откако германската влада објави нов пакет воена помош за Украина во вредност од повеќе од 2,7 милијарди евра, вклучувајќи тенкови, противвоздушни системи и муниција.

Зеленски му се заблагодари на Шолц за политичката, финансиската и воената поддршка на Германија, велејќи дека земјата сега е втора зад Соединетите Држави во обезбедувањето помош за Украина – и се пошегува дека работи на тоа да ја направи најголемиот донатор.

„Германските системи за противвоздушна одбрана, артилерија, тенкови и ѝдоближуваат до победата. Германија е сигурен сојузник! Заедно го доближуваме мирот!“ напиша тој на Твитер по средбата.

Шолц рече дека Берлин досега му дал на Киев околу 17 милијарди евра билатерална помош и дека може да очекува повеќе во иднина.

„Ќе ве поддржуваме онолку долго колку што е потребно“, рече тој, додавајќи дека на Русија е да ја заврши војната со повлекување на своите војници.Зеленски рече дека една од причините за неговата последна посета на сојузничките престолнини е да создаде „коалиција за борбени авиони“ која ќе ѝ обезбеди на Украина борбени авиони што ѝ се потребни за да се спротивстави на руската воздушна доминација.

Германија во минатото рече дека ги нема авионите „Ф-16“ што ѝ се потребни на Украина, а Шолц одговори на прашањата за можните испораки на авиони повикувајќи се на противвоздушниот систем што му го обезбеди на Киев.

„Тоа е она на што ние како Германија сега се концентрираме“, рече тој.

Зеленски првпат се сретна со претседателот Франк-Валтер Штајнмаер, шефот на германската држава, кој беше омаловажен од Киев минатата година, очигледно поради неговите претходни блиски врски со Русија, што предизвика ладење во дипломатските односи меѓу Украина и Германија. Оттогаш, и Штајнмаер и канцеларот Олаф Шолц ја посетија Украина.

По средбата со Шолц и другите високи функционери во канцеларијата, двајцата лидери отпатуваа во западниот град Ахен за Зеленски за да ја прими Меѓународната награда „Карло Велики“, доделена нему и на народот на Украина. (

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.