ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Ковачев: Довербата помеѓу Скопје и Софија е срушена

Довербата меѓу Бугарија и Северна Македонија е уништена и треба да се изгради повторно. Ова го изјави Андреј Ковачев, шеф на бугарската делегација и заменик-претседател на ЕПП во ЕП, за рецензијата на програмата „Ова е Бугарија“ на радиото ФОКУС.

Европратеникот ја коментираше и изјавата на премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, кој предвиде дека наскоро ќе се надмине отпорот на Бугарија кон рамката за преговори на земјата за членство во ЕУ.

„Северна Македонија мора да го исполни договорот со содржина за нашата заедничка историја и оваа комисија, која мора да донесе важни одлуки за историски толкувања засновани врз документите од соодветната ера, мора да биде вклучена во наставните програми во Република Северна Македонија, така што младите нема да бидат генерации образовани со фалсификувана и изманипулирана историја што ќе доведе до омраза кон Бугарите и Бугарија. Тогаш ќе има вистински напредок и Република Северна Македонија може да започне преговори многу брзо и рамката за преговори може да се донесе. „Сè е од областа на македонските политичари и на Скопје“, нагласи европратеникот.

Андреј Ковачев потсети дека со децении Бугарија е крајно добронамерна кон Северна Македонија и никогаш не дозволила да биде критична.

„Бугарската држава одлучи да работи за нашите браќа и сестри, да им помогне во сè. Многу е тажно да сфатиме дека политиката направена со љубов, со најблиски чувства, е непроценлива, не е прифатена како нешто добро, туку како наивна. Сега, откако го потпишавме договорот во 2017. година и гледаме дека нема напредок, довербата е уништена и мора да се изгради повторно “, рече Андреј Ковачев.

Тој ги опиша како лошонамерни коментарите до Бугарија дека со ваквиот став кон Северна Македонија, нашата земја го претвора Балканот во ранливо место за надворешните сили.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.