ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Кина и Русија потпишаа договор за градење вселенска станица на Месечината

Владите на Русија и на Кина, во присуство на претставниците на државните вселенски агенции, потпишале договор за изградба на нова заедничка вселенска станица на Месечината, а во проектот ќе може да учестуваат и други заинтересирани држави.

Како што пренесуваат медиумите, директорот на руската вселенска агенција Роскосмос, Дмитриј Рогозин, и шефот на кинеската Национална вселенска агенција (CNSA), Жанг Кеџијан, го потпишале меморандимот за развој на истажувачки објекти на површината на Месечината, во орбитата или заедно.

Договорот е потпишан во годината кога Русија се подготвува за одбележување на 60-годишнината од својот прв веселнски лет со човечки екипаж.

„Кина и Русија ќе ги употребат своите досегашни искуства во областа на вселенските науки, итражувања и развојот, и ќе ја користат вселенската опрема и технологија во заеднчката изработка на насоките за изградба на Меѓународната лунарна научноистражувачка станица“, се наведува во соопштението на Роскосмос.

Чен Лан, аналитичар специјализиран за кинеската вселенска програма, за AFP рекол дека проектот е „извонредно значаен“, бидејќи за Кина претставува најголемиот проект за меѓународна вселенска соработка.

„Соработка меѓу Роскосмос и CNSA ќе придонесе за јакнење во интеракцијата на научните истражувања и користењето на вселенскиот простор во мирољубиви цели во полза не целото човештво“, се истакнува во соопштението.

Во рамките на градење на Меѓународната научна вселенска станица со меѓународна кратенка MNSL, ќе биде изграден комплекс објекти за истражување и експерименти во орбитата или на површината на Месечината коишто ќе бидат осмислени за извршување низа мултидисциплинарни и повеќенаменски истражувачки активности, вклучително и „испитување на беспилотната технологија која на луѓето би им овозможила подолг престој на Месечината“.

Ова не е прв вселенски проект во кој заедно учестуваат Русија и Кина. Двете земји претходно потпишаа неколку договори кои се однесуваат на истражувања на Месечината и во Вселената.

„До денес во рамките на договорите во областа на истражувањето на Месечината и остатокот на космосот потпишани се и успешно се применуваат неколку договори со коишто се координираат активностите меѓу Русија и Кина, а се однесуваат на истражувањата на Месечината, Вселената и заедничкиот центар за собирање податоци од космосот“, се наведува во соопштението на Роскосмос.

Кина, за разлика од Русија и САД, релативно доцна ги започна своите вселенски истражувања, но во декември кинеската сонда „Chang’e-5“, успешно од Месечината донесе околу два килограма примероци од месечевата почва.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.