ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Како Веља Невоља никој не можел да го фати: Криминалецот имал исти автомобили и таблици како и директорот на полицијата

Вељко Беливук (36), српскиот криминалец познат како Веља Невоља, успеал низ годините да избегне да биде запрен од полицијата, бидејќи во неговата флота имаше две „ауди“, исти како и директорот на полицијата, Владимир Ребиќ. Тој отиде дотаму што регистарските таблички беа идентични со оние доделени на директорот на полицијата.

Според информациите, Веља вешто избегнал запирање на сообраќајната полиција, но и радарите што беа на патот, со набавка на две „ауди“ за неговите криминални активности, ист модел и боја како и директорот на полицијата.

– Тој дури ги доби и регистарските таблички што ги има директорот на полицијата, кои ги стави на возилата, така што никој не го запре мислејќи дека станува збор за службен автомобил. Табличките што им се доделени на полициските службеници кои се на повисоки позиции се бришат од системот, а доколку возилото поминело низ улица, тоа не би запрело, бидејќи врз основа на регистарските таблички се гледа дека некој на висока позиција во полицијата е во автомобилот. Беливук исто така го знаеше тоа, и изработи план како непречено да извршува злосторства и да посетува локации без никој да се сомнева дека тој е таму – вели извор од „Блиц“ кој е запознат со истрагата.

Двата автомобили беа запленети во полициска акција при апсењето на Беливук и членовите на неговата група. Покрај нив, биле одземени и десетици други возила кои биле испратени на вештачење.

– Автомобилите се земени од сите осомничени, но и од нивните сопруги, како и од другите членови на семејството. Се сомнева дека многу од овие возила биле користени за ликвидации и киднапирања. Стручните прегледи треба да покажат дали има ДНК или каква било друга трага од исчезнати лица во автомобилот, за кои постои сомневање дека биле убиени од Беливук – вели соговорник за Блиц.

Беливук беше уапсен на 4 февруари во голема операција на тајната полиција, заедно со уште 23 други членови на неговата криминална група, која сееше страв со години, пред се во Белград. Оттогаш, полицијата неуморно трага по докази што ќе му помогнат на осудениот и неговите соработници до затворски казни. Засега се осомничени за најтешки кривични дела – убиства, тортури, киднапирања, но добро е познато дека тие биле вклучени во трговија со дрога за црногорскиот клан Кавац, но и рекетирање во Белград, Панчево, Ниш …

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.