ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

И Боки 13 бара изземање на Русковска, судењето за „Меѓународен сојуз“ одложено

По Фросина Ременски, изземање на обвинителката Вилма Русковска од случајот 2Меѓународен сојуз“, денеска побара и првообвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13. И Јовановски, како и Ременски, ја обвини Русковска за селективно и тенденциозно постапување.

Поради барањата на обвинетите, судијката Софче Гаврилова-Ефремова го одложи денешното прво рочиште.

За Русковска, пак, барањето за нејзино изземање не е основано, и дека одлуката за тоа ќе ја каже Јавното обвинителство.

„Никогаш не сум се однесувала пристрасно, во ниту еден предмет, а сум сработила можеби повеќе од 1000″, изјави Русковска.

На 21 јули, таа, доколку не биде изземена од страна на републичкиот обвинител Љубомир Јовески, треба да ги даде воведните зборови, а во текот на судската постапка рече дека очекува да ја докаже вината на обвинетите.

Првообвинет во овој случај е Бојан Јовановски – Боки 13, а обвинети се и неговиот татко, Миле Јовановски, потоа Јасна Мандиќ, Христина Блажевска и пратеничката Ременски. Според Обвинителството, тие се обвинети дека „ги измамиле бизнисмените Силјан Мицески и Ардијан Амзоски дека ќе учествуваат во проект за изградба на домови за стари лица, за што дале над еден милион евра“.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.