ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Италија: Марио Драги и официјално станува премиер

Италија денес доби нов премиер – поранешниот шеф на Европската централна банка, Марио Драги ја презеде функцијата и веднаш вети дека ќе се бори жестоко против пандемијата ковид-19 и економската криза.

Само една од поголемите италијански партии не гласаше за неговиот избор, а сега сè е на рамениците на Драги, проценува Ројтерс.Драги, вчера му рече на претседателот на Италија, Серхио Матарела, дека го прифаќа мандатот за формирање нова влада, а денеска положи и заклетва.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.