ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Иран издаде налог за апсење на Доналд Трамп

Иран издаде налог за апсење на американскиот претседател Доналд Трамп и 35 други официјални лица за атентат врз иранскиот генерал Касем Сулејмани и побара помош од Интерпол, изјави денеска обвинителот на Техеран, Али Алкасимехер, како што е соопштено од иранската новинска агенција Фарс.

САД го уби Сулејмани, водачот на Кудс на иранската револуционерна гарда, во напад со дрон на 3 јануари во Ирак. Вашингтон го обвини Сулејмани за учество во планирање на про-ирански напади на милицијата врз американските сили во регионот.

Алкасимехер рече дека потерниците се издадени под обвинение за убиство и тероризам.

Тој додаде дека Иран побарал од Интерпол да издаде црвена потерница за Трамп и другите обвинети од Исламската Република дека учествувале во атентатот на иранскиот генерал.

Алкасимехер истакна дека Иран ќе инсистира на решавање на прашањето дури и откако ќе истече мандатот на Трамп.

Атентатот на Сулејмани ги доведе САД и Иран на работ на војна откако Иран одговори со ракетен напад врз американските цели во Ирак неколку дена подоцна.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.