ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Инцидент во Црното море: Руски брод пукаше на британски разурнувач

Руски воен број испука куршуми на предипредување кон разурнувачот на британската кралска морнарица ХМС Дефендер откако навлегол во руските води на Црното море, а рускиот млазен авион фрлил бомби на неговата рута, пренесува Интерфакс, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана.

Според министерството набрзо потоа Дефендер ги напуштил руските води на северозападниот дел на Црното море, каде дошло до инцидентот.

„Разурнувачот Дефендер на британската морнарица на 23-ти јуни во 11:52 движејќи се по северозападниот дел на Црното море, ја помина државната граница на Руската Федерација и навлезе три километри во морето во областа на ртот Фиолент“, стои во соопштението. Разурнувачот бил предупреден дека ќе биде употребено оружје ако ја премине границата на Русија, но не реагирале на предупредувањето.

После тоа, како што наведува руското министерство, пограничниот брод на руската флота испалил два предупредувачки куршуми, а после одредено време авион Сухој-24 М извел предупредувачко бомбардирање во правец на движење на британскиот разурнувач, пишува Спутник.

После овој инцидент военото аташе на амбасадата на Велика Британија во Москва повикан е во Министерството за одбрана на Руската Федерација, пренесуваат руските медиуми.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.