ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Интерпелација за работата на Димитров

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара професионална и политичка одговорност од заменик претседателот на Владата за европски прашања Никола Димитров поради пропустите во надворешната политика и евроинтегративните процеси. Најмногу забелешки имаше за Договорот за добрососедство со Бугарија , пасивноста на Секретаријатот за европски прашања и неговиот однос кон Собранието и пратениците.

Димитров негираше дека бил уредно поканет да присуствува на Комисијата за надворешна политика и дека одбил да присуствува.За жал,немам време а уште помалку желба да учествувам во театар на картони и панаѓур, рече Димитров.

Ова е трета интерпелација за работата на Никола Димитров во рок од 3,5 години како член на Влада.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.