ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Израел пред нови избори откако Нетанјаху првпат во историјата не успеа да формира влада

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu chairs the weekly cabinet meeting in his Jerusalem office on March 25, 2018. / AFP PHOTO / AFP PHOTO AND EPA / ABIR SULTAN (Photo credit should read ABIR SULTAN/AFP/Getty Images)

Израелскиот Кнесет денеска гласаше за распуштање, со што беше ставен крај на напорите за формирање коалиција на премиерот Бенјамин Нетанјаху и поттикна нови избори, пренесува РТ.

Гласањето го помина второто читање по полноќ, при што 77 членови на Кнесет гласаа “за“, а 45 “против“. По третото и последното гласање, парламентот беше распуштен и се распишаа нови избори.

Нетанјаху се соочи со краен рок на полноќ за формирање влада. Неговите напори конечно се распаднаа откао неговиот сојузник Авигдор Либерман и групата ултраортодоксни партии не успеаја да се согласат околу контроверзниот предлог-закон за воена обврска за ортодоксните еврејски студенти.

Либерман го обвини Нетанјаху дека се продал во интерес на верското право.

„Ние сме природни партнери за десничарска влада. Нема да бидеме партнери во религиозна влада”, рече Либерман за Нетанјаху пред гласањето во средата.

Поддршката на Либерман беше клучна за напорите на Нетанјаху за коалиција.

Откако премиерот и неговата партија гласаа да се отпуштаат од работните места што ги добија само пред седум недели, Нетанјаху сега може да се фокусира на новите избори закажани за септември. Победа ќе му даде на Нетанјаху уште една шанса да формира коалиција и да го добир својот петти мандат.

Победата на Нетанјаху на изборите минатиот месец имаше својацена. По изрази поддршка за група десничарски и православни еврејски партии, израелскиот лидер набргу наиде на проблем да формира коалициска влада.

Поранешниот министер за одбрана, Авигдор Либерман, чија поддршка му помогна на Нетанјаху да направи коалиција, се судри со ултраортодоксните партии во врска со регрутирањето на студентите од Јешива во армијата. Православните политичари инсистираа верските студенти да останат изземени од нацртот, додека Либерман се обиде да наметне закон со кој се става крај на нивното изземање.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.