ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

„Игра со оган“ на Турција и Грција

Во спорот со Грција за гасот во источниот Медитеран, турскиот претседател Ердоган го заостри тонот. Тој денеска предупреди од конфронтација со неговата земја: „Турција не е подготвена на компромис за она што е нејзино“.

Турција е решена да стори сé што е неопходно за да ги обезбеди своите права во Црното Море, во Егејското море и во Медитеранот, порача турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.  „Ако некој сака да ја плати цената на конфронтација со Турција, добредојден е да се задира со нас“, порача Ердоган. 

И двете членки на НАТО, Грција и Турција, полагаат право на морските области во источниот Медитеран во кои се се верува дека има наоѓалишта на нафта и фас. ЕУ побара од Турција да престане со дупчењето во спорните води. Германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас се обиде да посредува во вторникот за време на посетите на Атина и на Анкара. „И двете влади во разговорите истакнаа дека сакаат да го решат конфликтот без вооружено насилство“, рече Маас по мини-турнејата. 

Нови тензии

Ердоган, меѓутоа,  сега го заостри тонот кон Атина на симболичен настан, на кој беше одбележана победата на турските селџуци над византиските трупи во битката кај Манзикерт во 11 век.

Во меѓувреме, Грција подготви предлог-закон кој предвидува проширување на територијалните води во западното Јонско Море, кои се далеку од Турција. Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис го објави тоа во парламентот во Атина.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.