ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ЗНМ: Ако власта сака да докаже дека не толерира напади врз новинари, веднаш да се истражи нападот од Водици

И Здружението на новинарите на Македонија остро го осуди физичкиот напад врз новинарката Мирјана Мирчевска Јовановиќ од страна на припадници на приватната агенција за обезбедување „Никоб“, кој се случи додека таа известувала за одбележувањето на празникот Водици во Скопје, организиран од страна на Македонската православна црква.

„Бараме од Министерството за внатрешни работи веднаш да реагира и да спроведе итна истрага за инцидентот со идентификување на напаѓачот на новинарката, а потоа и да поднесе кривична пријава за насилство до Јавното обвинителство во Скопје за што ќе биде поведена соодветна постапка. Освен ова, бараме од МВР да истражи дали и на други новинари и медиумски работници, присутни на настанот, им била повредена физичката безбедност како и правото слободно да известуваат пред јавноста. Владата на Република Македонија во 2018 година вети дека слободата на медиумите и на новинарите се главни приоритети за кои таа ќе се залага и дека ќе има нулта толеранција кон насилството кон новинарите. Доколку власта сака искрено да испрати јасна порака дека нема да толерира нападни врз новинари мора веднаш да го истражи овој случај и остро да ги санкционира насилниците“, пишува во реакцијата од ЗНМ.

Во случајов, наведуваат оттаму, Македонската православна црква има најголема одговорност да обезбеди безбеден пристап за известување на новинарите во професионалното вршење на своите задачи.

„Со овој инцидент во кој беше повредена колешката Јовановиќ одговорноста не е само кон напаѓачите туку и кон организаторот“, посочуваат од ЗНМ.

Претходно, со осуди за инцидентот се јавија и останатите новинарски организации: Самостојниот синдикад на новинари на Македонија (ССНМ), Советот за етика во медиумите во Македонија (СЕММ), Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), Македонската асоцијација на новинари (МАН), а од олитичките партии досега реакција имаше само од СДСМ.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.