ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Земјотрес со јачина 5,1 ги погоди турските провинции Маниса и Измир

Земјотрес со јачина од 5,1 степени ги погоди турските провинции Маниса и Измир, објавија опсерваторијата Кандили, универзитетот Богазиџи и Институтот за истражување земјотреси во Истанбул.

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот се наоѓал на длабочина од 2 км, на 99 км североисточно од Измир, пренесува „Хуриет дејли њуз“.

Соседните градови, исто така, го почувствувале земјотресот, кој бил опишан како недеструктивен бидејќи бил послаб од 6 степени.

Земјотресот бил почувствуван и во западните градови Измир, Ајдин, Денизли и Баликешир. Сè уште не е соопштено за никаква штета, изјави министерот за внатрешни работи, Сулејман Сојлу.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.