ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Зеленски: Ќе го повлечеме оружјето ако се одржи прекинот на огнот

Ukrainian comic actor, showman and presidential candidate Volodymyr Zelensky takes part in the shooting of the television series "Servant of the People" where he plays the role of the President of Ukraine, in Kiev on March 6, 2019. - Anger with the political elite is partly behind the rise of Volodymyr Zelensky, a TV actor with no political experience who is the frontrunner in the upcoming presidential vote. Zelensky is polling at 25 percent, ahead of Poroshenko on 17 percent and former prime minister Yulia Tymoshenko on 16 percent as of March 4, 2019. (Photo by Sergei SUPINSKY / AFP) (Photo credit should read SERGEI SUPINSKY/AFP/Getty Images)

Украинските трупи ќе почнат со повлекување на оружјето и на друга локација на истокот во Украина следната недела ако се одржи прекинот на огнот, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Првиот човек на алијансата ја потврди поддршката во борбата на Украина против проруските сили, кои ја поддржуваат Русија на исток, пренесе АП.

Столтенберг вчера стигна во украинското пристаниште Одеса, каде што посети четири пловила на НАТО, кои се закотвени за време на нивните црноморски патроли.

Посетата на Столтенберг следува само неколку дена кога украинските и проруските сили почнаа да го повлекуваат вооружувањето од линијата на фронтот на исток.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.