ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Звиздиќ: Нема да бидеме собиралиште на мигранти на Западен Балкан

Босна и Херцеговина нема да дозволи да стане собиралиште на мигранти на Западен Балкан и каква било финансиска помош насочена кон тоа нема да биде прифатена. Ова го изјави денеска во Сараево претседавачот на Советот на министрите во БиХ, Денис Звиздиќ.

Тој потсети дека Босна засега има шест центри во кои може да бидат сместени максимум 4.500 мигранти и дека само со овој број центрите може да се справат и да управуваат имајќи гопредвид фактот дека за БиХ зачувувањето на безбедноста е најважното прашање, пренесе „Фена“.

Звиздиќ е дециден дека доколку границите кон ЕУ бидат целосно затворени, во тој случај и БиХ ќе оди во правец на затворање на границите.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.