ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

За Меркел Македонија е веќе Северна

Во само една изјава на синоќешната заедничка прес-конференција со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина германската канцеларка Ангела Меркел дури три пати за северниот сосед на Грција рече -„Северна Македонија“.
– Верувам дека решението Северна Македонија разјаснува и ѝ овозможува на Северна Македонија да влезе во НАТО и во ЕУ; исто така ѝ помага на Грција … дава (евроатлантски) перспективи за земјите од Западен Балкан; тоа не е од полза само за Северна Македонија, туку и за Грција и за цела Европа, рече Меркел.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.