ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

За изборите во Бугарија се гласа и во Амбасадата во Македонија

Во соседна Бугарија денеска се оджуваат избори за претседател и потпретседател, како и вонредни парламентарни избори.

Право на глас имаат и бугарските државјани кои живеат во Македонија, а кои денеска излегоа на гласање во бугарската амбасада во Скопје.

Претходно, од Амбасадата посочија дека право на глас имаат сите бугарски државјани кои имаат валидни бугарски документи.

„Може да гласате со лични документи – лична карта или пасош, како и со документи чија важност истекла по 13 март 2020 година, без да бидат обновени. Гласањето е уставно право на секој бугарски граѓанин“, се наведува во соопштението на Амбасадата на Република Бугарија во земјава.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.