ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Заев: Сите во пензија на 64 години

На партиска трибина во Куманово, лидерот на СДСМ, Зоран Заев соопшти дека се носи нов закон за пензионурање според кој нема веќе да може да се продолжува работниот однос до 67 години, туку во пензија ќе се оди кога ќе бида исполнет условот 64 години за мажи и 62 за жени.

„ Носиме нов закон. Наместо како досега со избор до 67 години да се оди во пензија, сега ќе се оди во пензија на 64 години за да ослободиме места за младите луѓе“, рече Заев, пренесува Денешен.мк.

Премиерот рече дека новиот закон бил пуштен во процедура.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.