ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ЖРТВА СУМ НА МОЈАТА ОТВОРЕНОСТ И ДОСТАПНОСТ, КАЖА ЗАЕВ ЗА РАЗГОВОРИТЕ СО РУСКИТЕ КОМИЧАРИ

Премиерот Зоран Заев кажа дека е жртва на сопствената отвореност и постојана достапност, откако ноќеска на Јутјуб беа објавени негови разговори со руските комичари Вован и Лексус, кои го измамија дека зборува со поранешниот украински претседател Петро Порошенко и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

„Жртва сум на мојата отвореност и мојата постојана достапност. На отворена линија сум секогаш со нашите стратешки партнери и граѓаните“, рече Заев на прес-конференција во Владата,

За телефонските разговори со руските комичари, Заев вели дека станува збор за добро организирани структури за ширење влијание на трети страни и дека провокациите доаѓаат од медиуми со антинато ставови. Тој потсети дека не е прва жртва на руската двојка.

Заев најави дека Владата набрзо ќе излезе со итен план против специјалната акција за ширење дезинформации.

За содржината на разговорите, Заев вели дека нема ништо спорно, бидејќи тоа што го зборува се негови познати ставови. Рече и дека во дел од објавените разговори се извршени интервенции и се ставени во контекст да се извлечат погрешни заклучоци.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.