ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ЕУ ја осуди пресудата за поранешната лидерка на Мјанмар

epa08978814 (FILE) - Myanmar's State Counselor Aung San Suu Kyi during a joint news conference with Czech Prime Minister Babis after their meeting in Prague, Czech Republic, 03 June 2019 (reissued 01 February 2021). According to media reports Myanmar's State Counselor Aung San Suu Kyi and Myanmar president Win Myint were arrested by the military in a raid on 01 February amidst reports of a coup. EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел ја осуди пресудата на опозициската активистка Аунг Сан Су Чи на шест години затвор под обвинение за корупција. Тој казната од страна на
судот воден од владејачката хунта во Мјанмар против 77-годишната политичарка и добитничка на Нобелова награда ја нарече „неправедна“ и повика да се почитува „волјата на народот“.

„Ја осудувам неправедната казна на Аунг Сан Су Чи на дополнителни шест години и го повикувам режимот во Мјанмар веднаш и безусловно да ја ослободи неа, како и сите политички затвореници и да ја почитува волјата на народот“, напиша на Твитер, Борел.

Поранешната лидерка на државата Су Чи е прогласена за виновна за злоупотреба на средства од организацијата што таа ја основала за промовирање на здравјето и образованието за изградба на дом и закупување на земјиште во државна сопственост по намалена цена.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.