ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Ердоган: Хаосот во Либија е закана за целиот регион

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска оцени дека атмосферата на хаос во Либија претставува закана за целиот медитерански регион и повика на силен меѓународен притисок со цел да се присили командантот на либиските парамилитарни единици во источниот дел од државата, да го почитуваат кревкото примирје.

Оваа изјава Ердоган ја даде по свечената церемонија на отворање на новите простории на турско-германскиот универзитет во Истанбул, на која присуствуваше и германската канцеларка Ангела Меркел, која во Неделата беше домаќин и на мировната конференција за Истанбул во Берлин, каде беше договорено и привременото примирје.

Разговорите Ердоган Меркел се очекува да биде фокусирана за иднината на договорот за миграција меѓу Турција и ЕУ, со кој се намали бројот на мигранти кои бараат азил во Европа.

Предводен од Германија, со овој договор ЕУ се согласи на Турција да и додели финансиска помош во износ од 6 милијарди евра за помош на сириските бегалци, со цел да се убеди владата во Анкара да го спречи заминувањето на мигрантите кон Грција.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.