ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Ердоган се закани: „Ако уште еден наш војник биде повреден, тргнуваме во напад“

Turkish President Recep Tayyip Erdogan addresses a meeting of provincial election officials at the headquarters of his ruling Justice and Development (AK) Party in Ankara on January 29, 2019. (Photo by Adem ALTAN / AFP) (Photo credit should read ADEM ALTAN/AFP/Getty Images)

Претседателот на Турција, Рецеп Тајип Ердоган од Анкара порача дека неговата земја, во случај на напад во Сирија, ќе ги суспендира договорите и ќе ги нападне сириските сили каде и да се наоѓаат.

Ердоган држеше говор на редовниот состанок во парламентот во името на Патријата за  правда и развој во Анкара, а во таа прилика се осврна и на актуелните случувања. Во фокусот на неговото обраќање биле последните конфликти на турските сили и силите на сириската влада во Идлиб.

Ердоган порача дека Турција нема да толерира ничии провокации.

„Турција нема да биде набљудувач на нападите врз цивили во Сирија дури ни кога сите други ќе ги затворат очите, ќе свртат грб и ќе ја замрзнат својата совест“, додал тој.

„Во случај на нов напад врз нашата војска, Турција ќе ги суспендира договорите и ќе ги нападне режимските сили било каде“, порачал Ердоган.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.