ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Едно лице загина во пожар во Грција, осум лица завршија во болница, 198 пожарникари се борат со огнената стихија

Во шумските пожари во регионот на Беотија во централна Грција, еден човек загина, а осум лица се повредени, соопшти грчката служба за итни случаи.Голем шумски пожар избувна денеска северно од Атика, на 100 километри северно од Атина, а стар овчар починал како последица на вдишување чад кога дотрчал за да ги спаси своите животни, изјави портпаролот на противпожарната служба.

Пожар избувна и на островот Евија, каде со пламените јазици се борат 42 пожарникари и четири авиони, а пожарите се уште беснеат во североисточна Грција во близина на пристанишниот град Александрополис.

Седум пожарникари и еден волонтер беа хоспитализирани со повреди, десетина населби беа евакуирани во текот на викендот, а властите за цивилна заштита ги повикаа жителите да останат во затворени простории поради чад.

На лице место интервенирале 56 пожарникари со помош на четири авиони, пренесува Фигаро и додава дека е издадено известување за евакуација за туристите кои биле на блиската плажа.

Во Александрополис веќе трет ден беснеат шумски пожари и покрај напорите на грчките противпожарни служби, војската и доброволците кои продолжија со гаснењето на пожарот во текот на ноќта.

Како што јави ЕРТ, седуммина пожарникари се повредени и сега се во добра состојба по укажаната прва помош.

По зори, во гаснењето на пожарот се вклучија и четири авиони и четири хеликоптери, кои гасат активни пожари од воздух, пренесува Прототема.

На терен се 198 пожарникари во 26 екипи и 59 возила, соопшти Противпожарната служба.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.