ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Д-Р КОН: НА РАБОТ СМЕ НА ПРОПАСТ – медицинскиот дел под Кризниот штаб бараше се да се затвори на 14 дена

Епидемиологот и член на кризниот штаб Предраг Кон за РТС изјави дека медицинскиот дел од Кризниот штаб имал јасен став дека сè треба да се затвори најмалку 14 дена за да може навистина да се намали нивото на активност на вирусот, но додаде дека има економски диктат.

„Медицинскиот дел од Кризниот штаб имаше јасен став дека се треба да биде затворено за сите 14 дена. Сепак, ние го имаме таканаречениот економски диктат, и ова се факти што не можат да се игнорираат. За само два дена пристигнаа 85 јасни поплаки и барања за изземање“, рече Кон за РТС, а пренесува Блиц.рс.

На забелешката дека се чини дека медицинскиот дел од Кризниот штаб постојано попушта, Кон рече дека изгледа така, но дека спроведувањето на ваквите мерки е крајно тешко, речиси невозможно.

„Или ќе прифатиш такво нешто, или ќе заминеш. Нема меѓу тоа. Во такви околности, се бара она што е важно за нас епидемиолозите, а тоа се мерките што ќе спречат пренесување на вирусот. Тука ги заостривме тие мерки“, рече Кон.

Вакцинацијата е единствениот излез

„Повторно, јас јасно би предупредил, луѓе, ве молам, разберете дека здравствениот систем е пред колапс и дека само на тој начин може да се зачува доколку се почитуваат мерките“, рече тој, додавајќи дека луѓето кои се противат на вакцинацијата „не се во право“, како и дека вакцината е најдобро решение за понатамошна заштита од коронавирусот.

„Нема алтернатива. Алтернативата вклучува долгорочно одржување на овој процес и малтретирање. Тие се многу длабоко во заблуда и не можам да кажам ништо друго затоа што тоа го прават од убедување“, вели Кон.

На коментарите дека има и такви кои се заразени по вакцинирањето, Кон праша: „А што е тоа, некој аргумент?“.

Тој посочува дека има објаснување зошто тоа се случува и дека има јасни индикации дека кај луѓето со една доза на вакцина веќе има 85 проценти помалку хоспитализации, 97 проценти помалку ако примиле две дози.

„Зборувам за фактот дека овие податоци се истражени и докажани многу јасно низ целиот свет. Ако некој не сака да ги види, тогаш сите сме во неволја поради него“, предупредува епидемиологот.

Нема потреба да се проверуваат антитела

На прашањето дали треба да се проверуваат антителата, Кон изјави дека тоа се прави преку клинички испитувања и на примероци, само за луѓето да не го прават сами тоа.

„Ако кажете некому дека може да провери, тој ќе го направи тоа. Велам дека нема потреба затоа што ситуацијата е иста. Што се случува ако немате антитела? Повторно ќе кажеме дека тоа не значи дека немате заштита. Тоа е нешто што стана модерно“, рече Кон.

Тој верува дека прво треба да влијаеме на себеси за да ставиме до знаење дека навистина се наоѓаме во ситуација да излеземе од оваа ситуација доколку вакцинацијата продолжи.

„Излезот е масовна имунизација. Најмалку половина од населението треба прво да се вакцинира. Сега сме околу 850 000 целосно вакцинирани. Многу сме далеку“, рече Кон.

Колку долго ќе трае епидемијата?

Тој посочува дека, бидејќи вирусот е многу активен, треба да се однесуваме како што веќе сме научени и да ги обновуваме спомените што ги потиснавме. Тој вели дека мора да најдеме начин да издржиме уште неколку месеци, бидејќи очигледно не можеме да имаме тотална блокада.

„Бидејќи веќе е така, тогаш треба да се почитуваат мерките што се пропишани што е можно повеќе, за да се осигури дека вирусот не се пренесува за да се намали неговата активност“, рече Кон.

На прашањето колку ќе трае сè, Кон рече дека зависи од брзината на вакцинирање, но и од природниот тек на епидемијата, што покажа дека во летните месеци, иако имавме негативни искуства, имаме помала активност на вирусот отколку во есен и зима.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.